ЯК ЗАГИНУВ
І ДЕ ПОХОВАНИЙ КЛИМ САВУР

Сьогодні на своїх сторінках часопис «Волинь» розповідає про нові додаткові обставини у справі загибелі й поховання Головного командира УПА-Північ «Клима Савура» - генерал-хорунжого Дмитра Клячківського, розслідувані Рівненським Рухом.

З 1992 року ми неодноразово повертався до теми загибелі головнокомандуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського. Спочатку ця тема висвітлювалась на газетних шпальтах на рівні версій. Сьогодні ми з упевненістю можемо повідомити як це було насправді, але спочатку все по черзі...

Дмитро Клячківський («Клим Савур», «Охрім») народився на Тернопільщини, дитячі та юнацькі роки його пройшли на Станіславівщині, де закінчив початкову школу та гімназію. Поступив до університету та не маючи, як син незаможних селян, змоги продовжувати навчання, залишив учбовий заклад. Працював у кооперації «Народня торгівля». В юнацькі роки вступив у ряди організації «Українських націоналістів». З того часу все життя в революційній боротьбі. З осені 1939 року після приходу більшовиків переходить на нелегальний стан. У 1941 році Дмитро Клячківський заарештований більшовиками у Львові за свою націоналістичну діяльність ще у студентських лавах.

У відомому Львівському процесі «П'ятдесяти дев'яти» був засуджений до розстрілу. На початку німецько-більшовицької боротьби, втікає з Бердичевської в'язниці, де НКВД мало виконати над ним вирок.

Зимою 1941-42 років, після несподіваної смерті відомого провідника ОУН на Волині Володимира Робітницького, Дмитро Клячківський обіймає пост провідника ОУН на Північно-Західно-Українських Землях. Він відіграє важливу роль в організації перших відділів УПА та розбудови її структури на Волині і Волинському Поліссі. Весь цей період Дмитро Клячківський був, аж до своєї героїчної смерті, головним коман-диром УПА-Північ. 12 лютого 1945 року Дмитро Клячківський «Клим Савур» загинув на Оржівських хуторах під час сутички зі спецзагоном НКВД (спецоперація).

Такою офіційною біографією ще до недавнього користувалися всі, хто цікавився історією українського руху опору періоду Другої світової війни.

Проте, ще у квітні 1992 року в управу Рівненського РУХу надійшов офіційний лист з Управління Служби безпеки України: «Згідно із запитом народного депутата України В.М.Червонія Управлінням Служби Безпеки по Рівненській області з'ясувалися обставини, дата й місце загибелі генерал-хорунжого УПА-Північ Дмитра Клячківського (Клима Савура).

В архіві УСБУ по Рівненській області є зведення від 19 лютого 1945 року про те, що:

«12 лютого ц.р. о 14.30 під час проведення операції військово-службовцями 233-го особого стрілецького батальйону ВВ НКВС і працівниками УНКВС у районі села Суськ Олександрійського району виявлено три учасники ОУН-УПА, які намагалися сховатися від переслідування, але вбиті бійцями ВВ НКВС. Серед убитих виявлений коман-дуючий УПА «Клим Савур», він же «Охрім». Особи інших двох убитих не встановлені. Зі схрону вилучено: автоматів - 3, пістолетів - 2, револьверів - 1, автоматних магазинів - 5, набоїв - 150. Інші документи УПА і фотокартка «Клима Савура».

У якому саме місці біля села Суськ сталася ця подія, куди передали вилучені зі схрону документи УПА, фотокартка «Клима Савура» і де пізніше поховані «Клим Савур» та інші два вбиті, у зведенні не зафіксовано. Інших даних в архівах Управління немає.

Під час виїзду працівників Служби на місце проведеного опитування мешканців сіл Суськ, Дюксин, Клевань, Грабів і хутора Адамівка, яким у тій чи іншій мірі могли бути відомі деякі факти загибелі Дмитра Клячківського, але ніхто з них нічого конкретного з цієї справи не повідомив.

Начальник Управління СБУ І.О.Український.

31 березня 1992».

На сьогодні керівництвом Рівненської обласної організації Українського Народного РУХу встановлено, що разом із «Климом Савуром» перебував і загинув 12 лютого 1945 року Борис Бедрик на псевдо «Див», «Клим», встановлено, що він є родом із села Стрільче Горохівського району, перебував на посадах начальника штабу групи «Турів» УПА-Північ та розвідки УПА-Північ.

Тоді, в 1992 році, на заклик Рівненського Руху та при безпосередній підготовці Управи Рівненського Руху, в неділю, 16 лютого, була вперше проведена акція вшанування пам'яті на місці загибелі головнокомандуючого УПА в урочищі Лісничівка, що недалеко від населеного пункта Суськ. Там же була насипана символічна курган-могила та встановлений хрест. Акція вшанування пам'яті Клима Савура організована Рівненським Рухом була знаменна ще тим, що вперше в заходах такого плану в урочистій обстановці складали військову присягу на вірність Україні та новостворених Вій-ськових Сил України кандидати до національної гвардії України, а також офіцери запасу. Саме тоді, на честь пам'яті організатора і першого командуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського, почесна варта з числа воїнів Рівненського гарнізону новостворених Збройних Сил України, салютувала з автоматичної зброї. Це була одна з перших акцій, організованих Рівненським Рухом на ознаменування 50-ї річниці з часу створення УПА на Волині.

Справа стосовно додаткових обставин щодо загибелі та місця поховання першого командуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського мала своє продовження. За інціативою голови Рівненської обласної організації Українського Народного Руху, народного депутата України В.Червонія на початку цього року було знову порушено питання щодо до додаткового дослідження обставин трагічної загибелі та встановлення місця поховання Дмитра Клячківського («Клима Савура», «Охріма»).

На депутатське звернення на ім'я голови Служби Безпеки України В.Радченка 24 березня 2001 року народному депутату В.Червонію було надано офіційну відповідь, де було сказано, що в результаті проведених службою безпеки додаткових досліджень вдалося з'ясувати деякі нові обставини щодо загибелі командуючого УПА. Згідно з отриманою інформацією було підтверджено те, що тіла загиблих: Клима Савура та двох його побратимів було доставлено до міста Рівного у в'язницю обласного управління НКВД і захоронено в районі «Грабник» м.Рівне, де знаходилася в'язниця та обласне управління НКВД.

А нещодавно вдалося встановити прізвище одного з керівників спецоперації. Це старший лейтенант НКВД Шатяєв, який помер наглою смертю.

Як уже повідомлялося у «Волині», щоб увіковічнити пам'ять Клима Савура, а також відомих та невідомих бійців УПА, учасників Українського Руху Опору на кладовищі «Грабник» і прилеглих територіях на пропозицію старости Свято-Покровського собору, народного депутата України В.Червонія на Рівненському кладовищі «Грабник» споруджується і на Покрову буде освячено каплицю в пам'ять про загиблих героїв України.

Про нові додаткові факти, пов'язані з історичною особистістю Дмитра Клячківського («Клима Савура») часопис «Волинь» буде подавати в майбутніх публікаціях.